14 Şubat 2013 Perşembe

Bu bab, günün anlam ve önemini bildirir...

Evet sevgili arkadaşlarım..  Bugün 14 şubat ve ülkemizde sevgililer günü olarak anılan ve kutlanan bir gündür bildiğimiz üzre.. Kalpli figürlerin ve kırmızı rengin hakim olduğu bir gün.. Belki de beni en çok cezbeden yanı da bu olsa gerek, bu günün..Kırmızı rengini oldum olası severim ama kalpli olan her şey önceleri çok itici gelirdi.. Duygusuz muydum neydim bilmiyorum ;) Ama artık kalpli olan her şey bana sevdiceğimi hatırlatıyor O hayatıma girdiğinden beri.. :) Düşünüyorum da hala kalp desenli eşarplar örtüp, yüzükler falan takar mıyım,, sanmıyorumm.. :)  Her şey yerinde güzel nasıl olsa ;)

Belki kalp ve kırmızı rengi çokça gördüğüm için içimdeki sevgi kelebekçiklerimin uçuşmasına engel olamıyorum.. Ben de sevgililer gününden nasiplenenlerdenim yani.. Sevdiceğimle evlenmiş olsak yakınlarında olsam, muhabbetimizi artırmak adına 'her zaman olacağı gibi' bu günün güzel görüntüsünden etkilenmişlikle hoş sürprizler yapardım heralde ki.. :) Dinimizde de eşlerin birbirini hoşnut etmesi istenmiştir.. Güleç yüzlü ve tatlı sözlülük bile ilahi bir lütfa mazhar olmaya sebep oluyorken, biz neden o lütuftan mahrum kalalım ki.. Ama sevgililer günü olduğu için değil her günümüz böyle olduğu için yapardım.. Amaç başka..

Sevgililer gününde görünenlerden etkilenmemiz çok normal diye düşünüyorum. Fakat bilinçsizce olmamalı.. Sevgililer gününün nereden geldiğini bilmek gerekir.. Yabancıların Valentine's Day olarak kutladığı gün, Türkçemizde Sevgililer günü diye anılıyor. Kim bu Valentine peki? Biliniyor olmasına karşın ben yine de hatırlatayım.. Hristiyanların azizlerinden biri..

"İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü."
Bundan dolayıdır ki 14 şubat aslında aziz valentineyi anma günü adı üstünde.. :S Bunu düşündükçe de ürperiyorum doğrusu.. Evlilik zaten bizim dinimizde de çok önemli bir yere sahip bunu ne kadar biliyoruz ?... Bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz(s.a.v.), "Evlenen kişi dininin yarısını kurtarmıştır diğer yarısı için ise Allah'tan korksun", buyuruyor. Bu ne büyük bir müjde! Evlilik gerçekten büyük nimet, şükredilesi... Bizim aslında dinimizdeki evliliğin önemini araştırmamız gerekir. Bunu biliyor muyuz ki... Aslında ben sevgililer gününü kutlayan çoğu insanın bu konuda bilinçsiz olduğunu düşünüyorum. Sevgilisiyle evlenmeyi düşünmeyen, boş kalmamak adına vakit geçirmek adına çift olanlar var malesef ki.. Evlenmeyecaksen ne diye görüşüyorsun..! Çağın gereği deniyor buna bir de... İslamiyet her devri kapsıyor ve Evrenseldir halbuki... Hangi çağın gereğinden bahsediyorsunuz... Böyle düşünen insanlara olan şaşkınlığımı hala üzerimden atabilmiş değilim. Veya da hazır değilim, maddi durumum iyi değil bahaneleriyle birbirini seven iki gönül bekler boşu boşuna.. Oysa ki rızık endişesi ve geçim kaygısı ile evliliği geciktirmek, imanın zayıflığındandır. Okuyan iki öğrencinin evlendiğini bilirim.. İkisi de normalde ailesinin gönderdiği parayla hem okuyor hem de evlilik yürütüyor..  Rabbimiz kimden rızkını kesmiş ki onlardan da kessin.. Çok hoşuma gitmişti Rabbim mutluluklarını daim etsin.. Kısacası çok bilinçlenmemiz gerek çook..
6 yorum:

 1. Haklisin arkadasim, sevgililer gunu diye aslinda birsey yoktur hani derler ya sevene hergun ozel diye.. aziz valantine konusu ise fazlaca derin bir konu.. Hani nasil yilbasi noel kutlamiyor dikkat ediyorsak bunada ozen gostermeli.. hediye alirsin baska bunun gunah oldugunu sanmam ama oyleyse duzelt beni hic cekinmeden.. Kutlamalar yapilmasi parti verilmesi gercekten tehlikeye girer ..
  Dinimiz hakkinda bilmedigimiz okadar cok sey varki eksiklerimiz :/ Rabbim yar ve yardimcimiz olsun insallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet canım sevene her gün özel zaten.. Bu güne özel bir kutlama yapmamalıyız noelde yapmadığımız gibi.. Ama bence ameller niyetlere göredir. örnek vericek olursam noel günü yapılan doğum günü kutlaması, doğum günü olan kişiye olan hayır dilekleri falan gayet normalse, eşler arasında her zaman olduğu gibi bu gün de sevgi dile getirilebilir bence.. sevgililer günü kutlama amacı olmayacak tabiki..

   Sil
 2. Ah ah o kadar çok yanlış yapılıyor ki.Noeli kutlamakta bunun gibi bir şey. Her ne kadar bizim insanlarımız yeni yıla girmeyi kutladıklarını söyleseler de hiç inandırıcı değil. Yani aç Kuran oku.Geçmişine bak.Pişmanlıkların için geç olmadan af dile..Çılgınlarca eğlenmenin ne anlamı var.
  Zaten gerçek bir müslüman da içkili bir ortamda kızlı erkekli eğlenmenin haram olduğunu bilir ve ona göre davranır..
  Rabbim herkese akıl fikir ve hidayet nasip etsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peygamber Efendimiz (sav) "Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır." buyurmuş.. Hassasiyet gösterilmesi gerekirken kulak ardı edilebiliyor bu uyarı, alakasız bulabiliyorlar maleseff.. Eğlencenin arkasındaki büyük tehlikeyi göremeyebiliyor insan bazen..
   Rabbim hepimize bilinç de nasip eylesin, imanı olan insan yanlış olarak ne yapıyorsa bilinçsizlik ve bilgisizliğinden yapıyor..

   Sil
 3. YAZDIKLARINADA ARKADAŞLARIN YORUMLARINADA SONUA KADAR KATILIYORUM ARKADAŞLAR
  HEPSİ BİRER TUZAK BİZDE PİYONLARIZ MALESEF
  ALLAHA EMANET OLUN HAYIRLI AKŞAMLAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef ki dediğiniz gibi bunlar birer tuzaktan ibaret.. Müslümanlar üzerine oynanan oyunlardan biri sevgililer günü de..
   Allah razı olsun..

   Sil

Güzell yorumlarınız içinn teşekkürler... :))