21 Kasım 2016 Pazartesi

Sizin de bir keşkeniz var biliyorum.

"Inanan ve salih ameller işleyenler, Rablerinin izniyle ebedi kalacakları ve içlerinden ırmaklar akan  cennetlere sokulacaklardır. Oradaki esenlik dilekleri "Selam"dır. İbrahim Suresi 23.ayet

Yazıma selam ederek girecekken aklıma gelen yukarıdaki ayetle giris yapmak istedim. 
Selamunaleykum.. 🖑
Son günlerde devam ettiğim meal okumaları vesilesiyle Kur'an-ı Kerim'de günlük yaşantılar hakkında çokça ayet geçtiğini de görmüş oldum. Selam da onlardan biri. Bizler hep arapça hatim olarak okumanın çok sevap olduğunu biliyoruz ama Kur'anın asıl inme amacını düşünecek olursak, Türkçe mealini okumak ve okuduğunu anlatıp hayatına geçirmek çok daha faydalı ve olması gerekendir diye düşünüyorum. Selam meselesi de gerçekten çok önemli. Cennet ehlinin ifadesiyse, ve eğer bizler de Allah rızasını kazanıp cennete gitmek istiyorsak tanımadığımız insanlara bile selam versek fena olmaz hani. (Cennetteymişiz gibi hayal edin falan.. 😏) Selam vermek sünnet almak farz bir de bu boyutu var elbet.
Lafı  çok da uzatmak niyetinde değilim yoksa konu hakkında anlatacak, okunacak ve öğrenecek o kadar çok bilgi var ki... insan öğrendikçe gerçekten acziyetini ve ne kadar az şey bildiğini öğreniyor en çok. Bu sebepledir ki "Ben oldum" demeyecek insan. Diğer insanlara da "cahil" gözüyle bakmayacak. Asıl cahil kendi olur da böylesini doğru yola iletmek daha zordur. Küçük büyük herkesin birbirinden öğrenecek çok şeyimiz  var. Bilgiye aç olmak ve araştırıp öğrenmeye çabalamak güzel şey keske daha çok yer verebilsek hayatımızda..  

Ahh o keşkeler.. Keşke diyecek kadar aktif hayatın içinde olmasaydık bile deriz bazen ama yine laftadir ki hayat evde nasıl gecsindi ¿.. Ramazanın son 10gunu itikaf bile nefsimize ağır geliyorken hem de... 
Kendime dönüp baktığımda  (geçmişe değil!) genelde anı yaşamayı sevengillerden olmuşum hep. (Aslinda anı yaşamak bazen cok mantıklı. Mesela günden güne büyüyen kızımın her anı geri gelmeyecek olduğu için çok özel. Nasıl anı yaşamam ben şimdi.. Büyüdüğü günleri iple çeken annelerden olmadım ben. Aksine kizimin eski fotoğraflarına bakıp bakıp özlüyorum. Anneler anlar beni. Diğerlerine de klasik anne ifadesiyle karşılık vereyim "Anne olunca anlarsin!") Nedense bazı kurallar beni sıkmış bunaltmış da uymamayi tercih etmişim.  Özgür ruhumun bir ozelligi.. Zıttını tercih ettiğim kuralların uyulması gerektiğinden mi bihaberdim¿. Yine kendime dönüp ''uyanik olmaya calisma. yok öyle kaytarmakk' diyorum. Peki bildiğimi uygulamayisima sebep olan durumlar neydi bende¿. Tam da bu dusuncedeyken geçmişe bakıyorum ki,  resmen perde inmiş de görememişim başka açıklaması yok. 
Doğru veya yanlışlar kişinin tercihine göre değişir. Yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımi bir kalıba sokmak istemiyorum-dedim ya özgürlüğüme duskunumdur- ama yaşadıklarımdan yola çıkarak geleceğime yön vermem gerektiğini biliyorum.!
Ve bir şey daha biliyorum ki-çok bilmişlik taslamak huyum değildir ama bu etiketi bana yapıştıran kişi topluluklari mevcut- insanlar iyi değil azizim. Çogu icini bilmedigin ismin onune hemen "iyi" sıfatını ekleme. Şüpheci olmak da faydalı bir şey değil önermem. Hayat kalitenizi düşürür ki zaten -kendi adima- Bir de vaktimizi şüphe ederek mi harcayalim¿ Buyrun size bir "keşke" vesilesi daha... "Keske"lerimizin soktugu bu gibi bir kısır döngüye girmemek aslında çok basit. Haksızlığa mi uğradın Allah'a bırak, canın mı sıkkın Allah'a bırak, dayanamayacak halde misin yine Allah'a bırak vb. vb.. Iyi guzel de sonra ne olacak? Olayın "Bırakmak" kısmını Allah'a havale edince bitmiyor -ki tam da burada olayı kendi açımızdan pozitivize edebilmemiz ve bu olumlulugu sabit tutabilmemiz tutabilmem amaciyla- "Tutunmak" veya "Sarılmak" kısmı ile de bizim Kur'an ve hadisler ile hemhâl olmamız gerekiyor. Öyle beleş degil emek vermek gerek. Böylece iç huzurumuzu buluyoruz ve gözümüzdeki perdelerin kalkmasıyla  birlikte ıvır zıvır olduğunu anladığımız olaylarla vaktimizi harcamıyoruz. Vaktimizi nerede harcadigimizin da hesabı var dikkatinizi cekerim. Detaylar detaylar detaylar... Islamda detaylar önemlidir. Yaşamak incelik istiyor. "Allahım bizlere islam hassasiyetine yakışır naifliği ve inceliği ver... Bizi yolunda sabit kıl.." amin..

Not1: Ben böyle yazdım diye sanmayın beni bir derviş, varsayın beni belki bir garip bedevi...

Not2: Ne yazacaktım ve ne yazdım. Hayır var hayır.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güzell yorumlarınız içinn teşekkürler... :))